 Kristoffer Österlund testade tävlingsdräkten i söndags, men är inte riktigt nöjd.
|
En dryg veckas träning i värme har inte minskat respekten för den spanska hettan. På onsdagsförmiddagen fick hinderlöparen Ulrika Johansson akuta problem med andningen och fick avbryta sitt försöksheat. – Jag har precis varit ute och tagit en kaffe med Ulrika, hon sade inte så mycket om vad som hänt men berättade att hon hade fått syrgas, berättar maratonlöparen Kristoffer Österlund som funderar över vad han kan göra för att klara värmen på söndag. – Jag är i mitt livs form och kanske kan jag få till en bra placering, men det kommer att vara svårt att göra en bra tid om det fortsätter vara så här varmt. Det är nog förresten ännu lite varmare här än vad det var på precampen.
Kristoffer och de andra maratonlöparna flyttade från precampen i Palafrugell in till Hotel H10 i Barcelona på onsdagen. – I morse körde jag intervaller och nu ska jag ut och jogga lite lätt. Sedan blir det vila på torsdagen, 10 km lätt på fredag och en lätt jogg på lördag.
Uppladdningsrutinerna är i stort desamma som inför andra maratonlopp. – Det gäller att göra allt för att inte bli överhettad. Vi testade ett pass i maratonfart i söndags med vätskelangning i fart. Vi sprang till och med i tävlingsdräkterna och vi insåg att de inte är framtagna för att användas av maratonlöpare i värme. De har dubbelt och ganska tjockt tyg, så jag tror att saxen kommer till användning, få se hur mycket det går att klippa bort.
|
 |
|